Розробка уроку на тему: «Живопис. Відвідування музею. Відомі митці світу»
INTERACTIVE METHODS OF TEACHING
ENGLISH
Мета уроку:
- вчити свідомому, логічному оформленню власної думки;
- розвивати вміння вживати лексику теми в усних та письмових висловлюваннях;
- закріпити у вправах граматичний матеріал (Passive Voice);
- практикувати учнів в аудіюванні тексту;
- сприяти розвиткові пізнавальних інтересів учнів, розширенню їхнього світогляду, формуванню художнього смаку;
- виховувати любов до прекрасного.
Teaching passes two stages: learn first, then try to
communicate. After practicing the language material and doing the exercises,
the learners are expected to use the language in real communication, to express
themselves in English and not only use the structures and words they have
learned.
ENGLISH TEACHER PRESENTATION
Teaching English is actual and very important nowadays because English language is widely used in our life. To be an English teacher is to be an actor, a musician, a historian, a geographer. It is a creative work as well.
КОМУНІКАТИВНИЙ ПІДХІД В НАВЧАННІ ЛЕКСИКИ.
Комунікативний підхід передбачає
органічне поєднання свідомих і підсвідомих компонентів у процесі навчання
іноземної мови, тобто засвоєння правил
оперування іншомовними моделями , відбувається одночасно з оволодінням їх
комунікативно-мовленєвою функцією.
Творчий досвід вчителя
англійської мови Петрівської СШ № 2
Шаховської Катерини Валентинівни Опис системи роботи
У народі кажуть, що та людина щаслива, котра йде на роботу з радістю і повертається з добрим настроєм. Саме це можна сказати про Шаховську Катерину Валентинівну, вчителя англійської мови Петрівської СШ № 2. Учитель іноземної мови особливий, бо він є ще і дипломатом, і перекладачем, і режисером, і артистом, і психологом, і краєзнавцем, і істориком.
ENGLISH TEACHER PRESENTATION
Teaching English is actual and very important nowadays because English language is widely used in our life. To be an English teacher is to be an actor, a musician, a historian, a geographer. It is a creative work as well.
КОМУНІКАТИВНИЙ ПІДХІД В НАВЧАННІ ЛЕКСИКИ.
Комунікативний підхід передбачає
органічне поєднання свідомих і підсвідомих компонентів у процесі навчання
іноземної мови, тобто засвоєння правил
оперування іншомовними моделями , відбувається одночасно з оволодінням їх
комунікативно-мовленєвою функцією.
Творчий досвід вчителя
англійської мови Петрівської СШ № 2
Шаховської Катерини Валентинівни Опис системи роботи
У народі кажуть, що та людина щаслива, котра йде на роботу з радістю і повертається з добрим настроєм. Саме це можна сказати про Шаховську Катерину Валентинівну, вчителя англійської мови Петрівської СШ № 2. Учитель іноземної мови особливий, бо він є ще і дипломатом, і перекладачем, і режисером, і артистом, і психологом, і краєзнавцем, і істориком.
ФОРМЫ РАБОТЫ НА УРОКАХ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
Большое значение при организации образовательного процесса иностранного языка имеет мотивация обучения. Она способствует активизации мышления, вызывает интерес к выполнению того или иного упражнения. Интерес является главной движущей силой познавательной деятельности.
Патріотичне виховання на уроках англійської мови, використання регіонального компоненту на уроках англійської мови як засоби підвищення комунікативної компетенції учнів.
Комунікативна спрямованість іноземних мов надає вчителю широкі можливості у вихованні громадянської позиції, патріотизму, високих моральних якостей особистості. На особистісному рівні патріотизм виступає як важлива стійка характеристика людини, що виражається в її світогляді, моральних ідеалах, нормах поведінки. Розвиток патріотичних якостей учня засобами іноземної мови враховує особливості вікового періоду і передбачає різні його етапи.
Розробка уроку англійської мови в 10 класі
Тема уроку: ПРИРОДА І ПОГОДА.
Види природних катаклізмів. Захист довкілля.
Мета уроку:
-
повторити,систематизувати
й активізувати вивчені лексичні одиниці
за темою;
-
закріпити
граматичний матеріал у порівнянні Present Simple and Present Continuous та
вживання модальних дієслів (саn) у мові;
-
формувати
у учнів особисте емоційне ставлення до
екологічних проблем в сучасному світі;
-
розвивати
самостійність і відповідальність, удосконалювати комунікативні вміння і навички
мовлення;
-
виховувати
почуття любові до рідної
природи,формувати відповідальне ставлення до екологічних проблем.
Тип уроку: урок закріплення знань з
використанням міжпредметних зв’язків.
Обладнання: підручник, комп’ютер, мультімедійний проектор, картки з таблицями,
наочність, посібники.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент. Привітання. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Greeting and aim
Good morning, friends! I’m glad to see you. How are you? I hope we’ll get on well with you at this lesson. (Бесіда з черговим)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
We live in the world where there are a lot of
ecological problems. Nowadays the global situation in ecology is very serious. Many
people all over the world are worried about it and discuss it in our country
and others. We are here to discuss several questions connected with pollution
and other environmental problems and how to solve some problems. So, we’ll
speak about our planet and ecological problems, read the text, revise grammar,
listen to music and watch the video and answer some students’ questions.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Warm up.
What does the word
“environment” mean?
The environment is your surroundings and what around
us. It’s where we live: our house, our garden, our town, our shops, the hills
and rivers, the ocean, the air, the land, and of course, the forests.
2.
Хвилинка патріотичного виховання (фото та відео)
Look at these beautiful and picturesque pictures of our country and
guess where they are. Well, these are the Carpathians in the west of Ukraine.
They are the so-called pearls of our native nature. And we must take care of
them!
IV. Закріплення знань, умінь, навичок.
1.
Словникова робота. Опрацювання вимови.
Look at the blackboard.
There are some words which we have to revise:
Rainforest, acid rain,
environment, the Earth, the Solar System, deforestation, ecology, pollution,
radiation, air, destruction, temperature, planet, to plant, to reduce, to use,
to clean, to chop down, to take care of, to recycle, flood, earthquake, tornado, forest fire, landslidе, hurricane. (робота зі
словником).
I’ve written the word
“EARTH” on the blackboard and tell me
the words which come to your mind connecting with this word:
E –
A –
R -
T –
2.
Робота зі схемою «Класифікація природних
катаклізмів».
-
Які види природних
катаклізмів зустрічаються в Україні?
3. Прийом «асоціація»
Friends, be serious and think
about our planet. Look at this apple and use
your imagination: “What does this apple look like?”
It looks like our planet.
I cut the apple into 4
quarters. Three quarters of the Earth’s surface is water and only one quarter
is land. Only one quarter of the Earth’s habitable land is where all the
Earth’s food from. You can see that it is a very little piece and we should
take care of it because there are many global problems on it!
What are the main ecological
problems of our planet?
Water pollution
Air pollution
4.
Перегляд відео кліпу пісні «Earth’s Song” Майкла Джексона.
Робота над текстом пісні
Now I offer you to watch the video of the famous
“Earth’s Song” by Michael Jackson. After it
find the words and phrases you have already learnt and underline them on
the papers.
5. Вибіркове читання. Reading the text “Environmental Protection”.
а) Читання
Find the sentences in the text to answer the question: How can
we solve the ecological problems?”
Use, please, the modal verb “can” in your answers:
We can plant trees, flowers.
We can reduce using water, gas.
We can use recycling things.
We can clean parks.
б) Міні – диктант (самоперевірка).
Write these sentences into your copy-books and check yourselves
6.
Хвилинка відпочинку. Time to relax.
Look at
these wonderful pictures from the tropical forest and listen to the sounds from
it. They are awesome, aren’t they? Close your eyes. What can you hear? What are
you feeling? What are happening in the end? We are listening to the sounds of
the saw which cuts down the trees. It’s really terrible.
7.
Формування
граматичних навичок. Робота з картками з використанням фото (взаємоперевірка).
We’ll
continue our talk about ecology and compare the tenses you’ve already learnt –
Present Simple and Present Continuous. Who can remind the class when we can use
them and how they are formed. What’s the difference between Present Simple and
Present Continuous?
Now, as we are talking about ecology, let’s remember what you usually do
for our planet.
Well, as you are in the school now, can you tell me
what you are doing now? Look at the screen. What do the students usually do?
What are they doing now? Take the cards and complete the charts on them.
8. Телеміст. TV Bridge.
The students of the tenth
grade of our school have prepared some interesting questions about our planet
and the rainforests. Listen to them and then try to answer their questions.
1)
How many planets
are there in the Solar System?
2)
What area do the
rainforests cover on the Earth?
3)
How much water
is there on the planet?
4)
Describe the
rainforests.
5)
What is
rainforest?
6)
How many animals
live in the rainforest?
7)
Are the
rainforests in danger? Why?
8)
Why are the
rainforests so important?
9.
Прийом «Jigsaw» («Ажурна пила»).
The
students are divided into two teams and choose their leaders (experts) who’ll answer these questions
with the help of their classmates.
10.
Педагогічний прийом «Обери позицію» (Оптиміст, песиміст –
емоційні маски)
IV.
Підсумок уроку. Sum up the
results of the lesson. (Оголошення оцінок. Вербальна оцінка роботи учнів на
уроці).
V.
Home task: read the text “Environmental Protection” and write the summery of it.
Підготувала
вчитель вищої категорії
Петрівської СШ № 2
Шаховська К.В.
6 КЛАСС
УРОК ИСПАНСКОГО ЯЗЫКА «ПУТЕШЕСТВИЕ В ИСПАНИЮ И НА КУБУ»
6 КЛАСС
УРОК ИСПАНСКОГО ЯЗЫКА «ПУТЕШЕСТВИЕ В ИСПАНИЮ И НА КУБУ»
Тема урока: ИСПАНИЯ. Испаноязычные страны, столицы,
выдающиеся места.
Цель урока: обучающая – выделять общее и специфическое в
испанском языке по сравнению с родным и английским языками (на примере
использования географических терминов), совершенствовать монологическую речь
учеников, используя имена прилагательные в превосходной степени;
Развивающая – развивать иноязычную коммуникативную компетенцию,
систематизировать ранее изученный материал, развивать умения говорения и навыки
чтения по теме, совершенствовать умения строить свою речь на испанском языке;
Воспитательная – мотивировать познавательные интересы учеников к
иноязычной стране, развивать способности учеников к самооценке через наблюдение
за собственной речью, формировать качества гражданина и патриота, сравнивая
географию Украины и Испании (Кубы).
Оборудование: интерактивная доска, географические карты
(мира, Испании, Кубы), постеры учеников (флаги стран), языковая копилка,
наглядный материал.
Тип урока: комбинированный.
Форма урока: нестандартный (с приглашением родителей).
ХОД УРОКА
І.
ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ.
Los
dialogos de los alumnus a deber del estacion, tiempo, ano, mese, dia de la
semana, data.
Que dia de
la semana es hoy?
Que mese es
hoy?
Que
estacion es hoy?
Que ano es
hoy?
Que tiempo
hace hoy?
II. CООБЩЕНИЕ ТЕМЫ, ЦЕЛИ УРОКА.
El plan de
leccion de hoy: nosotros hablamos de Espana, el viaje de Cuba, trabajamos con
presentacion de Geografia de Espana, leemos el texto “EL viaje de La Habana”.
III.
ВОСПРИЯТИЕ И КОРРЕКЦИЯ ЛЕКСИЧЕСКИХ ЕДИНИЦ,
Проверка домашнего задания: найти эквиваленты испанским
словам на украинском и английском языках после просмотра видеоурока об Испании,
используя «La lengua caja”
(языковая копилка).
Vamos a vir
la pellicula (el video) de Espana y despues lee en comperedas las palabras
espanolas, ucranianas y en ingles:
El girafo –
a giraffe – жирафа;
El hospital – a hospital – лікарня;
El hotel – a hotel – готель;
El examen –
an exam – іспит, etc.
IV.
ОБОБЩЕНИЕ И СИСТЕМАТИЗАЦИЯ ЗНАНИЙ.
Ahora vamos
a viajar de Espana. Es el pais donde ellos hablan espanol. Repitad las palabras
espanoles de geografia de Espana:
Europa,
suroeste, el pais, el capital, la ciudad, el centro, el mar, el oceano
Atlantico, el mar Mediterranio, el rio, el rio Dnipro, el monte Teide, la ciudad mas grande, el monte mas alto, la
lengua, la bandera, etc.
Los alumnus
dibujan los posteres de las banderas de Ucrania, Espana, Cuba, Mexico. Las
preguntas de banderas (colores):
De que
color es la bandera de Ucrania?
De que
color es la bandera de Espana?
De que
color es la bandera de Cuba?
De que
color es la bandera de Mexico?
Es de color azul y Amarillo; rojo y
Amarillo; azul, blanco; verde, blanco y rojo.
Vamos a
trabajar con el presentacion “Geogragia de Espana” (обсуждение темы с помощью
презентации “География Испании»):
Donde esta
Espana? – Espana esta en el suroeste de Europa.
Que es el
capital de Espana? – Madrid es el capital de Espana.
Que monte e
Espana es mas alto? – El monte Teide es el monte mas alto.
Que es el
clima de Espana? – El clima de Espana es el clima atlantico.
Que e el
rio mas largo? – El rio Tajo es el rio mas largo, etc.
Que ciudadas
son mas grandes de Espana? – Las ciudades mas grandes son Madrid, Barcelona,
Cevilla.
2. Минутка отдыха,
Vamos a
estudiar a bailar la danza Espanola “Flamenco”. Este baile es la danza nacional
y muy hermosa. Vamos a bailar juntos.
3. Чтение текста “Путешествие в Гавану».
Ejercicio
2 (p.26)
Lee y
traduce lo que cuenta un periodista de su viaje a Cuba.
El viaje a La Habana
Soy
entusiasta de viajes. Cuba siempre era un lugar de gran atractivo turistica.
Esta situada en la America Central y se bana por el Mar Caribe. Las costas de
las islas cubanas ofrecen playas naturals de arena fina y blanca. El paisaje
cubano ofrece un cielo despejado, aguas azules del mar, las palmas y los pinos
que protegen con su sombra del sol tropical. Gracias al clima muy templado, se
puede banarse alli durante todo el ano.
Despues del
texto completed los frases:
La Habana
esta…………..
El cielo
es………………………….
Aquas del
mar son……………………….
La Habana
se bana…………………….
El clima de
Cuba es…………………….
V. ДОМАШНЕЕ
ЗАДАНИЕ.
Deberes de
casa: Ej.4 (p.27).
VI. ИТОГ
УРОКА.
Los alumnus
trabajan muy bien y tienen bien evaluaciones .
La professora de espanol de la escuela 2 de Petrovka
Shakhovskaya
K.V.
(Учитель англ. и исп.языка ПСШ2
Шаховская Е.В.)
Урок з англійської мови в 6 класі
на тему:
"Я, моя сім'я і друзі"
Тема: «Я, моя
семья и друзья»
Подтема: “A Good Life - For
You!”
Цель урока: Ввести новую лексику по теме «Жизнь на других планетах»:
развитие умений говорения и навыков чтения и письма с использованием темы
урока; совершенствование умений говорения с опорой на ранее изученный
грамматический материал (формообразования неправильных глаголов в прошедшем
времени; структурный оборот there is, there are в прошедшем времени); воспитание
интереса к предмету, активизация научно-познавательной деятельности учащихся.
Тип урока: Комбинированный урок-путешествие по временам.
Оборудование: Интерактивная доска, раздаточный материал, иллюстрации, таблица
неправильных глаголов.
Ход урока
1.
Фонетическая зарядка. Music Weather.
Listen to the tape. You
can hear part of Beethoven’s 6th
Symphony about the weather. Do you like
the music?
Why?
Why not? Which of the pictures describes
the music best?
2. Сообщение
темы, цели уроки.
План
урока-путешествия:
а) жизнь в прошлом (Past Tense)
б) жизнь на других планетах (Present Continuous)
в) жизнь сегодня (Present Indefinite)
3.
Работа над материалом урока.
1). Аудирование «Жизнь в деревне 4000
лет назад»
LIFE IN A VILLAGE 4,000 YEARS
AGO
Thousand of years ago, there
was ice across a lot of the world. When the ice melted and it became warmer,
people’s lives changed. They began to move from place to place. They didn’t
live in caves any more. They lived in long houses. They made their houses with
small trees and grass.
In those days, the children
didn’t go to school. They went into the fields and helped with the animals.
They had cows, pigs, sheep, goats and dogs, but they didn’t have horses, cats
or chickens. The women cooked meet and made cheese and butter from milk. They
wore wool clothes and leather boots. They didn’t have farm machines, but the
cows worked with the farmers in the fields.
The people didn’t stay in one
place. Many people went from village to village. They saw how other people
lived. When strangers came to the village they exchanged mew ideals. Sometimes
they bought things - post, crops and metal - from each other.
а) понимание текста на слух;
Brainstorm some answers to these questions:
б)
чтение отрывка из текста “Children 4,000 years ago”.
в)
упражнение с неправильными глаголами:
Do you know the Past tense of these verbs?
have They ......... cows, pigs and
sheep.
go Many people ............ from
village to village.
see They .............. how other
people lived.
г)
работа с картинкой (отрицательные предложения в прошедшем времени)
What did they have 4,000 years ago?
д) разучивание песни:
PYRAMIDS AND DINOSAURS (A
LONG, LONG, LONG AGO)
I was a baby, but I am sure
I can’t remember when I was
born,
When I only ate and I only
cried,
I suppose a few years is a
very long time.
But a history book changes it
all,
You thought you were big, but
you know that you’re small
When you read about pyramids
and dinosaurs.
Chorus
That was a long,
Ooh, it was a long, long,
That was a long, long, long
time ago.
I was a baby, but I don’t
think
I can remember a single thing
About when I couldn’t talk and
I couldn’t laugh,
I suppose it must be so far in
the past.
But a history book changes it
all,
You thought you were big, but
you know that you’re small
When you read about pyramids
and dinosaurs.
Repeat
chorus
2). Дискуссия
по теме «Есть ли жизнь на других планетах», используя грамматический материал в
Present Continuous, вводя лексику
научно-познавательного характера.
Is
there life on other planets?
The idea that there is
life on other planets is a very old one. In 1959, the United States began to search for
life in space and in 1989 a
new project started. From the Ames Space Station in California , scientists are now sending radio
message into space every few hours. They want to tell the universe that there
is life on Earth. Is anybody listening out there? We really don’t know. At the
same time, scientists are ‘listening’ to the radio signals that come to Earth.
They are looking for signs of intelligent life on other planets. Scientists are
building very powerful radio telescopes so that they can learn more about the
stars and planets. They also hope to learn something from the spaceships. At
this moment, spaceships are travelling into space. They are sending photographs
back to Earth. Perhaps we can learn a lot from the photographs.
to search
space
Space Station
message
Earth
telescope
spaceship
photograph
Read about what scientists
are doing. How many things can you count?
3).
Проверка домашнего задания по теме «Наша жизнь и важные области нашей жизни» (Present Simple).
Read your message on the
posters:
“Machines in our life”
(computers)
“A good life”
4. Домашнее
задание: написать сочинение об одной из важнейших областей современной жизни - Culture (literature). Выписать слова в словарь,
которые ассоциируются со звуками, прозвучавшими в конце урока.
5. Итог
урока.
Підготувала розробку
вчитель англійської мови
Петрівської СШ № 2
Шаховська К.В.
Project Files
THROW AWAY LESS RUBBISH
Many countries bury and forget millions of tons of rubbish every year. But we don’t have to throw away all our waste paper, glass, metal and plastic. We can also burn or recycle a lot of it. Here are three ways to beat the throw-away society. All of them are cleaner and cheaper than rubbish.
In Denmark, for example, it’s illegal to sell drinks in cans. And it’s not just governments which can produce less rubbish. It’s ordinary people, too. For example, anyone decide to buy products with as little packaging as possible; use and threw away fewer carrier bags; waste less paper.
Turn rubbish into energy by burning it. This is a good idea because it saves fossil fuels; means burying less rubbish; cuts pollution, because energy from rubbish is cleaner and cheaper than energy from fossil fuels.
were prepared by Pasechnik V. and Pasechnik K.,
the pupils of the 9th form (school №2).
Немає коментарів:
Дописати коментар